Walus Wladysaw

Muzyk, kompozytor, akompaniator, nauczyciel, chórmistrz i organista. Urodził się 1 kwietnia 1935 roku w Drohobyczce (wieś położona w województwie podkarpackim, powiat przemyski).Od dzieciństwa często odwiedzał miejscowego grajka, który jako jedyny we wsi posiadał akordeon. Tak rozpoczął naukę gry na instrumencie. Jego ojciec Michał był świetnym skrzypkiem, czasem grał też jako organista w pobliskich wsiach.

Władysław Walus w latach 1949-1953 uczęszczał do Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu. Po ukończeniu szkoły przez 2 lata był organistą w Jaworniku Polskim (6 km od Drohobyczki) oraz prowadził chór parafialny w rodzinnej Drohobyczce.

Uczył gry na organach we wsi i okolicach. W latach 1955-57 odbywał służbę wojskową w Tarnowie grając w orkiestrze wojskowej. W roku 1958 przejął posadę organisty w parafii pw. św. Floriana w Zielonej Wsi. W roku 1970 rozpoczął działalność organisty w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu, rozpoczął tym samy pracę z Chórem „Miriam” wraz z śp. ks. Januszem Szajkowskim (proboszczem parafii, założycielem m.in. „Miriam”) oraz z ks. Szymonem Daszkiewiczem (ówczesnym wikarym w parafii). W roku 1979 samodzielnie przejął prowadzenie „śpiewaków” osiągając coraz większe sukcesy w Polsce i za granicą. Zapoczątkował trwające do dziś coroczne koncerty kolęd w parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Przez kilka lat równocześnie prowadził Chór Męski im. K. Kurpińskiego w Sarnowie. 2 lutego 1990 roku otrzymał medal uznania za wierną służbę Kościołowi Poznańskiemu przyznany przez Księdz Arcybiskupa Jerzego Strobę. 21 listopada 2009 roku w Katedrze Poznańskiej otrzymał medal Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis (za wybitne i wieloletnie zasługi dla archidiecezji poznańskiej) przyznany przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W ciągu życia wykształcił wielu muzyków ucząc gry na fortepianie, akordeonie i organach. W roku 2010 zakończył długoletnią posadę organisty oraz dyrygenta „Miriam”. Odszedł do Pana 31 lipca 2015 roku.

Daniel Ciesielski